Dlaczego na Marcina najpopularniejsza jest gęsina?
Dlaczego na Marcina najpopularniejsza jest gęsina?

Wśród niewątpliwych zalet jesieni możemy wyróżnić dostępność najświeższego mięsa z gęsi, gdyż właśnie wtedy kończy się ich cykl hodowlany. Gęsina od pokoleń gości na polskich stołach, a obecnie zaczyna przeżywać renesans swojej popularności. Jej smak i aromat może rozbudzić chęć  odtworzenia przepisów naszych przodków lub uskrzydlić do przygotowania potraw inspirowanych kuchnią staropolską. Jednak dlaczego najlepsze świeże mięso z gęsi dostępne jest na Świętego Marcina?

Co łączy biskupa z Tours i gęsi?

Święty Marcin z Tours urodził się w IV wieku naszej ery na terenie obecnych Węgier, lecz ze względu na służbę w legionach rzymskich znaczną część życia spędził w dzisiejszej Francji. Po otrzymaniu zwolnienia z wojska postanowił oddać się życiu zakonnemu. Święty Marcin pragnął wieść skromny żywot mnicha, jednak społeczność Tours miała wobec niego inne plany. Po śmierci tamtejszego biskupa asceta został podstępem zwabiony do miasta – okoliczni mieszkańcy pragnęli, aby to właśnie święty Marcin został ich nowym przywódcą duchowym. On jednak pragnął pozostać przy skromnym życiu zakonnym i aby uciec przed tłumem wiernych schował się wśród stada gęsi. Ptaki swym gęganiem zdradziły jego obecność i tym samym doprowadziły do przyjęcia godności biskupich przez duchownego.

Dlaczego gęsina cieszy się największą popularnością jesienią?

W Kościele Katolickim święty Marcin wspominany jest 11 listopada – w rocznicę swojego pogrzebu. Dawniej pora ta była kojarzona z końcem sezonu rolnego w gospodarstwach i terminem uboju gęsi. Sezon największej popularności na ten rodzaj mięsa utrzymuje się od października do grudnia. Gęsina pozyskana w tym momencie rozpieszcza najdelikatniejszym, lekko słodkim smakiem i największą zawartością tłuszczu.

To doskonały powód, aby gęś była gościem honorowym podczas jesiennych spotkań. Jej wyjątkowy smak i aromat wzbogacą wspólnie jedzone posiłki o bukiet nowych doznań kulinarnych. Gęsina świetnie sprawdzi się do pieczenia, nadziewana rumianymi jabłkami i obsypana pachnącymi ziołami, takimi jak cząber, majeranek i rozmaryn (więcej o uprawie własnego ogródka ziołowego przeczytasz na naszym blogu). To również doskonała podstawa rosołu z borowikami czy główny składnik pasztetu podanego na razowym chlebie.

fot. Pixabay

Zapomniany przysmak czy ogólnopolska tradycja?

W polskiej tradycji kulinarnej i rolniczej gęsina gości od pokoleń. Na XIX-wiecznej Warszawskiej Giełdzie Towarowej sprzedawano rocznie aż 3,5 miliona sztuk gęsi![1] Większość z nich trafiała na rynek niemiecki. To właśnie w tym czasie polska gęsina zyskała światową renomę, a jej smak do dzisiaj jest doceniany w Europie. Mimo doskonałych walorów smakowych i wielowiekowej tradycji, obecnie nie jest to najpopularniejsze mięso na polskich stołach. Na początku XXI statystyczny Polak zjadał rocznie 17 g gęsiny[2], czyli niewiele ponad łyżkę stołową! Obecnie liczba ta oscyluje pomiędzy 50 a 70 g. Dla porównania w 1865 roku, w samej Warszawie liczącej wówczas 320 tysięcy mieszkańców, zjedzono 20 tysięcy gęsi.

Smaki świąt

Kiedy myślimy o konkretnych świętach i okazjach, w wyobraźni czujemy charakterystyczne dla nich smaki. Boże Narodzenie to pierogi z kapustą i grzybami, Wielkanoc –  żurek z białą kiełbasą oraz chrupiący mazurek, tłusty czwartek – puszyste pączki wypełnione konfiturą, a majówka – grillująca się karkówka. Dlaczego więc nie wrócić do naszych korzeni i nie umieścić świeżego mięsa z gęsi w corocznym menu na Święto Niepodległości?

Właściwości zdrowotne gęsiny

Mimo że gęsina nie jest chudym mięsem, wyróżnia ją korzystna proporcja kwasów tłuszczowych. Dzięki niej możemy przyswoić wszystko, co najlepsze z omega-3 i omega-6, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego i narządów wzorku, a do tego regulują ciśnienie tętnicze. Gęsina stanowi również źródło witamin A, E i tych z grupy B – a tym samym pozytywnie oddziałuje na układ immunologiczny, kondycję włosów, skóry i paznokci czy krzepliwość krwi.[3] Świeże mięso z gęsi zawiera do tego pełnowartościowe białko i składniki mineralne, takie jak żelazo, fosfor, magnez i cynk.

Świeża gęsina z dostawą do domu

W Spiżarni Rydzyńskiej doceniamy zalety gęsiny i staramy się w pełni wykorzystać jej walory smakowe. Do tego zachęcamy i ciebie! Jeśli pragniesz spróbować swoich sił w przygotowaniu dań z gęsi, zapraszamy do naszego sklepu internetowego. W kategorii „Gęś BIO” znajdziesz pochodzących z ekologicznych gospodarstw. Wybierając produkty z certyfikatem unijnym nie musimy martwić się o niepożądane składniki w żywności – szczególnie, gdy mięso podajemy dzieciom. Nasz sklep internetowy ze zdrową żywnością umożliwia dostarczenie ekologicznych produktów prosto do Twojej kuchni.

Więcej inspiracji

Poszukujesz inspiracji na dodatki pasujące do dań z gęsiny? Kliknij tutaj i poznaj nasze przepisy na soczyste sałatki, które świetnie smakują zarówno jesienią, jak i latem. Tworząc je, w głowie mieliśmy smaki świeżych owoców, warzyw i ziół – najlepiej tych z domowego ogródka. Więcej o uprawie zielnika przeczytasz tutaj.


[1]Gęsina na świętego Marcina, Karol Kucharski, 2010

[2]Jw.

[3]Rynek gęsi w Polsce, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, 2021

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl