do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Kuropatwa 0

Najbardziej popularny gatunek dzikiego ptactwa używanego w polskiej kuchni. Świetnie smakuje i równie świetnie spełnia się w roli zdrowego mięsa w diecie.


 

Kuropatwy to małe ptaki osiągające do 400g masy i wyglądam przypominają rdzawego gołębia. Żyją stadnie i przywiązują się do wybranego legowiska zazwyczaj blisko pól uprawnych. Kuropatwę możemy licznie spotkać na południu Wyżyny Małopolskiej, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Mięso z kuropatwy to dobre źródło minerałów: żelaza, fosforu, magnezu i wapnia. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość białka i mała kaloryczność mięsa (108kcal. na 100g. !) . Kuropatwa posiada minimalną ilość tłuszczu co czyni je szczególnie atrakcyjnym mięsem dla osób chcących wykluczyć z diety kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego.


      Młode kuropatwy przygotowuje się przeważnie piekąc, można je poznać po lekko żółtej barwie upierzenia i ostrym, ciemnym dziobem. Starsze sztuki tracą żółtą wyrazistą barwę na odcienie szarości. Im starsze mięso tym mniej delikatne i wymagające większego zaangażowania w kuchni. Dojrzałe kuropatwy nadają się idealnie na bazę do sosów. Z dzikim ptactwem dobrze komponują się warzywa i owoce jesienne: kapusta kiszona, jabłka, gruszki, orzechy a także grzyby, których powinno być pod dostatkiem w tym okresie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium