do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Czy wyroby mięsne muszą mieć konserwanty? 0

 

 

Chemiczne, rakotwórcze i trujące. Tak właśnie postrzegane są konserwanty wśród konsumentów. Jaka jest prawda? 


 

Czy konserwanty w żywności są na prawdę konieczne?

    Konserwanty to substancje dodawane do pożywienia, w celu przedłużenia przydatności do spożycia. poprzez powstrzymanie rozwoju bakterii, grzybów i wirusów. Regulacje nałożone na producentów żywności wymagają, aby konserwanty były oznaczone składzie produktu za pomocą symbolu E i odpowiedniego numeru, który definiuje jaki środek został użyty w produkcie.

    Konserwanty mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm. Szczególnie zagrożone są słabsze organizmy dzieci i osób starszych. Mogą powodować reakcje alergiczne i zatrucia pokarmowe. Do tego każdy z nas słyszał o zdolnościach karcerogennych konserwantów. Wiele substancji jest usuwane z produktów, gdy tylko pojawiają się badania o ich szkodliwości.

    Czy można tego uniknąć? I tak i nie. Nie możemy całkowicie wykluczyć takich substancji. Mięso po paru dniach staję się pożywka dla bakterii. Przestaje zachwycać wyglądam i świeżościa, a spożycie takiej żywności niesie poważne ryzyko zatrucia pokarmowego.

     Oprócz chemicznych konserwantów dodawanych do żywności są także substancje naturalne, które przedłużają trwałość pożywienia. Są to miedzy innymi sól, ocet czy przyprawy. Trwałość pożywienia możemy także przedłużyć za pomocą odpowiedniego jej przygotowania np.

  •  Suszenie – brak wody uniemożliwia rozwój drobnoustrujom.
  •  Liofilizacja – także polega na usunięciu wody, ale wodę usuwa się z produktu zamrożonego. Taki zabieg znacznie przedłuża czas przydatności do spożycia.
  • Peklowanie – jest formą przygotowywania mięsa, która zmienia smak i barwę. Na mięso oddziałuje się solanką, która poza zmianami smaku zabija bakterie w mięsie.
  • Wędzenie – związki zawarte w dymie mają zdolność do zabijania drobnoustrojów.

 

  Jak widać istnieje wiele alternatyw dla chemicznych substancji dodawanych do pożywienia. Naturalne metody równie skutecznie przedłużają przydatność pożywienia. Do tego nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, a niektóre z nich oprócz odpowiedniej konserwacji poprawiają smak

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium