do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Instrukcja czytania etykiet - co zawierają przetwory mięsne z marketów 0

Instrukcja czytania etykiet - co zawierają przetwory mięsne z marketów


 

Regulacje prawne dotyczące opakowań produktów żywnościowych są bardzo obszerne. Producenci mają normatywny zakaz umieszczania informacji, które wprowadzą w błąd w klientów, a mimo to jesteśmy codziennie poddawani maniuplacji przy codziennych zakupach jedzenia.
Nim dokonamy zakupu

Świadomość żywieniowa konsumentów ciągle rośnie. Coraz częściej zastanawiamy się co jemy i próbujemy wybrać zdrowe produkty. Jednak producenci mają swoje triki jak ukryć niezdrowe substancje i reklamować produkt jako zdrowy. Przykładów nie trzeba długo szukać. Choćby krem Nutella lansowany jako idealny produkt śniadaniowy zawiera mało orzechów, a za to dużo cukry. No i oczywiście parówki mięsne, w których tego mięsa brak.

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to skład produktu. Zawiera spis wszystkich produktów znajdujących się w opakowaniu. Jest on uszeregowany malająco, czyli najpierw wykazane są składniki, których jest najwięcej. Są tutaj także wyszególnione konserwanty i ulepszacze smaku.
Jest to szczególnie ważne dla alergików, którzy nie mogą spożywać danych składników np. glutenu, laktozy czy orzeszków ziemnych
Straszące E

Producenci mają obowiązek podania wykazu substancji dodatkowych zawartych w produktach jak barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku, substancje słodzące itp. Czy wszystkie są złe? Nie. Niektóre związki to naturalnie występujące substancje. Choćby E300, czyli kwas askorbinowy zwany potocznie witaminą C, czy likopen (E160d), który jest barwnikiem ekstraktowanym z pomidorów.

 

  • Barwniki - od E-100 do E-199
  • Konserwanty - od E-200 do E-299
  • Przeciwutleniacze - E-300 do E-399
  • Stabilizatory, zagęszczacze, emulgatory - od E-400 do E-499
  • Pozostałe - powyżej E-500

Jak spamiętać z tak długiej listy, które E jest dobre, a które złe? Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie pilnował każdego kodu i produktu jaki oznacza. Po prostu należy wybierać te produkty, które posiadają najmniej tego typu dodatków. Dla dociekających prawdy po raz kolejny przychodzi z pomocą technologia. Dzięki odpowiedniej aplikacji możemy wpisać interesujący nas „E”. Otrzymamy jego opis i wpływ na nasze zdrowie.

Biała śmierć

Sól i cukier. Powszechnie wiadomo, że są odpowiedzialne za otyłość, cukrzyce, nadcisnienie i choroby serca. Mimo to wciąż nabieramy się na coraz to nowsze sposoby na zakamuflowanie ich w składzie. Rada jest jedna, trzeba po prostu ich unikać i wybierać produkty, które posiadają go najmniej.
MOM - mięso oddzielone mechanicznie
Mięso takiego pochodzenia możemy spotkać w wędlinach, konserwach, słabej jakości kiełbasach i parówkach. Uzyskuje się je w wyniku mechanicznego usunięcia reszty tkanek przylegających do kości, po oddzieleniu od nich mięśni.
Uśredniony skład MOM kształtuję się nastepująco:1
Tkanka mięśniowa: 39 – 57%
Tkanka łączna: 36 – 53%
Tkanka kostna: 1 – 4% (polska norma dopuszcza 0,5%)
Chrząstki: 1 – 11%

Przyczyna stostowania takiego mięsa jest prosta. Jest one aż do 10 razy tańsze niż inne rodzaję mięs. Do tego rozwiązuje problem resztek po odzielniu prawdziwego mięsa. Mom to masa tłuszczowa, scięgna, chrząstki i skóra. Posiadają bardzo rozdrobioną strukturę co prowadzi do utleniania i łatwego psucia się. By temu zapobiec dodaję się co? Oczywiście konserwanty chemiczne i emulgatory.
Najlepiej nie jesć nic

W natłoku codziennych obowiązków ciężko nam będzie zapoznać się ze wszystkimi kruczkami i haczykami jakie wykorzystują producenci. W końcu niektórych biznes opiera się na sprzedawaniu produktów słabych jakościowo i szkodzących organizmowy bo to się opłaca, surowiec jest tani i powszechnie dostępny.
By nie dać się oszukać od siębie polecam prosty ale skuteczny sposób. Wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone i takie, które w składzie mają jak najmniej pozycji. Czytajmy etykiety i porównujmy produkty, jeśli coś nam wydaje się podejrzane to takie za pewne jest i lepiej wybrać innego producenta.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium